Поради правилата на ФИФА, Елмас дури во јануари ќе може да дебитира за Фенер!

Најнадежниот македонски фудбалер, Ељиф Елмас, синоќа пристигна во Инстанбул, каде во наредните денови треба ќе го официјализира трансферот во турскиот гигант, Фенербахче

Сепак, 17-годишниот играч за врска, ќе мора да почека до јануари за да дебитира во дресот на некогашниот шампион на Турција, денес објави тамошниот „Си-Ен-Ен“. Причината е тоа што нашиот фудбалер сè уште е малолетен, а правилата на ФИФА се јасни – еден малолетен фудбалер може да биде регистриран во еден трансфер-период, само ако до самото завршување на истиот, тој ќе  наполни 18 години, што не е таков случајот со Елмас.

Медиумот, исто така, пишува дека Eљиф најверојатно есенската сезона ќе ја мине на позајмица во Работнички, од каде и премина во редовите на Фенербахче. Елмас одигра одлична сезона во дресот на „романтичарите“, а забележа и солидни настапи на ЕП за млади фудбалери во Полска, каде Македонија за прв пат во историјата обезбеди учество.