ВИДЕО: Полска се посрамоти на отворањето, голема победа на Италија

Денес во Полска започна Светското првенство за фудбалери до 20 години, а титулата од пред две години во Јужна Кореја ја брани Англија. На стартот домаќинот неочекувано лесно загуби од Колумбија со 0-2. Головите за Јужноамериканците ги постигнаа Ангуло во првото и Сандовал во второто полувреме.

Италија беше подобра од Мексико со 2-1 со головите на Фратеси и Раниери.

  • Полска - Колумбија 0-2:

  • Мексико - Италија 1-2: 

Во останатите натпревари одиграни денес Јапонија и Еквадор играа 1-1, а лесна победа запиша Сенегал, совладувајќи го Тахити со 3-0. На овој натпревар постигнат е најбрзиот гол на шампионатот, по само девет секунди.