Полска ќе се реваншира за дебаклот пред неколку дена

Полска

Секој кој внимателно ги следи случувањата во третото издание на Лигата на нации на УЕФА сигурно забележал голем број на изненадувачки резултати во секој од четирите квалитативни рангови. Меѓу нив е и минатонеделната победа на Белгија над Полска од 6-1 во второто коло, што не навестуваше ништо откако „црвените ѓаволи“ влегоа во тој меч по стартниот дебакл против Холандија (1-4), додека „бело-црвените“ го отворија натпреварувањето со тесен, но заслужен триумф над Велс (2-1).

Сите квоти на MOZZART за натпреварот Полска - Белгија >>>

Сепак, тимот на шпанскиот стручњак Роберто Мартинез беше исклучително инспириран да му покаже на целиот свет зошто до неодамна ја држеше првата позиција на ранг-листата на ФИФА и им го нанесе еден од најтешките порази на Полјаците во историјата (можеше да биде и поубедливо), иако првиот гол во Брисел беше дело на најголемата гостинска ѕвезда Роберт Левандовски.

Интересно е и тоа што пулените на Чесалав Михњевиќ имаа два гола предност на гостувањето во Холандија во саботата, но на крајот едвај ремизираа. Може да се заклучи дека репрезентацијата на Полска има проблем со концентрацијата, но прашање е како ќе завршеше доколку селекторот не ги изоставеше споменатиот капитен Левандовски, првиот голман Војчех Шчесни и најискусниот стопер Камил Глик. Според последните најави, сите тројца треба да го започнат мечот со Белгија, во кој повторно нема да има стандарден квартет составен од Тибо Куртоа, Том Мениер, Јаник Караско и Кевин де Брујне (сите поштедени), па иако Мартинез има исклучителна респектабилна постава ги намалува шансите за двојка.