Полска доаѓа во Скопје со страшен напад, но без Блажиковски

Како лидер во групата и фаворит против нашата селекција, Полска на Јиржи Брзечек на почетокот од јуни ќе дојде во Скопје на третиот квалификационен натпревар за пласман на ЕП 2020 година. Селекторот на нашиот ривал одбра 28 фудбалери за средбите против Македонија и Израел.

Роберт Левандовски, Аркадиуш Милик и Кжиштоф Пјонтек се најдоа на списокот и од нив треба да дојде најголемата опасност по нашиот гол. Од тимот кој славеше со Израел и Летонија, Брзечек нема да може да смета на Куба Блашиковски и Рибус, двајцата повредени на крајот од клупската сезона.

  • Списокот на Брзечек за натпреварите со Македонија и Израел: 
Европско првенство, Квалификации, Група G
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПолскаПолска 6 4 1 1 8:2 6 13
2 СловенијаСловенија 1 6 3 2 1 12:5 7 11
3 АвстријаАвстрија 1 6 3 1 2 13:6 7 10
4 ИзраелИзраел 6 2 2 2 11:11 0 8
5 МакедонијаМакедонија 6 2 2 2 8:8 0 8
6 ЛетонијаЛетонија 6 0 0 6 1:21 -20 0