ВИДЕО: Погреши ли Саутгејт избирајќи ги најмладите пеналџии против „џинот“ Донарума?

Промашениот пенал во полуфиналето на Европското првенство во 1996 година беше кошмар кој го прогонуваше Герет Саутгејт низ цела негова кариера. Вечерва три промашени пенали, и тоа на најмладите фудбалери, ја „жигосаа“ Англија во финалето на Европското првенство против Италија на „Вембли“.

Саутгејт во 119. минута ги внесе Рашфорд и Санчо само за да шутираат пенали, а токму тие, плус уште младиот Сака не реализираа и Италија го однесе пехарот за Рим. Зошто Саутгејт се одлучи за најмладите, а не за пеналџиите во своите клубови како Грилиш и Стерлинг останува голема дилема. Изгледаше дека фудбалерите на Саутгект се подготвени и тренирале пенали, но Донарума не мислеше така.

  • Пенал-серијата во финалето на Европското првенство:

Кариерата на Герет Саутгејт ќе остане запаметена по промашените пенали, а многумина и вечерва му ја припишуваат вината за поразот од Италијанците. Сепак, Англија под Саутгејт направи голем исчекор и на последните две големи натпреварувања ги освои четвртото и второто место. 

Состави

Роберто Манчини

4-3-3

    Герет Саутгејт

    5-2-3