ПОЧЕТНИ СОСТАВИ: Канте во стартниот тим, Клоп му даде предност на Фабињо пред Кеита

Двајцата тренери Јирген Клоп и Френк Лампард ги официјализираа стартните тимови за Суперкупот на Европа. На „Водафон Арена“ во Истанбул ќе истрчаат скоро најавените почетни состави, а двете екипи ќе бидат хендикепирани за повредените Алисон, Лофтус Чик, Рудигер.

Канте влета во стартниот тим на Челзи, а Фабињо доби предност пред Кеита кај „црвените“. 

Ливерпул:
Адријан, Гомез, Ван Дајк, Матип, Робертсон, Хендерсон, Фабињо, Милнер, Салах, Oксел-Чембрлејн, Мане

Челзи:
Кепа, Аспиликуета, Кристенсен, Зума, Емерсон, Жоргињо, Ковачиќ, Педро, Кеита, Пулишиќ, Жиру

Натпреварот ќе се игра по идеални временски услови, во Истанбул не е прежешко и се предвидува оптимална клима за време на одигрувањето на Супер-финалето. 

Состави

Jurgen Klopp

4-3-3

    Френк Лампард

    4-3-3