ПОЧЕТНИ СОСТАВИ: Белгија со пет офанзивци ќе ја напаѓа Панама

По спектакуларните 3-3 меѓу Шпанија и Португалија, Сочи го очекува дуелот на Белгија и Панама во рамките на Г групата на Светското првенство. Фаворитот Белгија, воден од Шпанецот Роберто Мартинез почнува со Бојата како партнер на Ветонген во одбраната, на местата на повредените Компани и Вермален.

Во шпицот на „црвените ѓаволи“ од првата минута почнуваат Де Брујне, Фереира Караско, Мертенс, Азар и Лукаку.

На дебито на Мундијалите, селекцијата на Панама се потпира на брзоногите Торес и Годој. 

 

СП, Група Г
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 БелгијаБелгија 1 3 3 0 0 9:2 7 9
2 АнглијаАнглија 1 3 2 0 1 8:3 5 6
3 ТунисТунис 3 1 0 2 5:8 -3 3
4 ПанамаПанама 3 0 0 3 2:11 -9 0