ВИДЕО: Победа немоќна, Македонија ЃП убедливо до први бодови во ПМФЛ

Фудбалерите на Македонија Ѓорче Петров ја запишаа првата сезонска победа, во домашниот дуел од третото коло на ПМФЛ против Победа со 4-1 (3-1). Избраниците на Муарем Бајрами по стартниот пораз од Шкупи, успеаја да ги надиграат прилепчани во Ѓорче Петров и прокнижија први првенствени бодови. 

Натпреварот тргна фуриозно, бидејќи само шест минути им беа потребни на „лавовите“ да поведат. По една мешаница и лошо расчистена топка, Сефер Емини ја сочека на шеснаесетникот и со ефектен волеј ја прати во мрежата за 1-0. Радоста не траеше предолго, бидејќи Атдхе Мазари стрелаше за израмнување. Течеше 17. минута од средбата, албанскиот напаѓач доби подарок од противничките дефанзивци и го искористи зицерот за 1-1, прв гол за Победа во новата сезона.

Се играше активно, двете екипи беа сигурни во дефанзивата и на средината на теренот, а во цврста игра паднаа четири жолти картони набрзина. Македонија Ѓорче Петров пред полувремето успеа да дојде до двојна предност и тоа за само четири минути. Кристијан Стојкоски со помош на стативата успеа да ја врати предноста за „лавовите“ во добра акција, за потоа Сефер Емини одново да се истакне и со нов гол од околу 20 метри да зголеми на високи 3-1 во 38. минута. 

Темпото на игра во второто полувреме опадна, имаше многу замени на двете страни и се играше резервирано. Победа не успеа да се наметне и да го нападне водството на домаќинот, а за тоа стигна казна. Токму еден од резервистите, летното засилување Еду Мена Перез стрелаше за конечните 4-1 во 79. минута од средбата. До крајот потоа немаше преголеми возбудувања и мечот заврши со активниот резултат. 

Ова беше прва победа за Македонија Ѓорче Петров во ПМФЛ сезонава, а во следното коло гостува на Брегалница. Од друга страна, прилепчани го запишаа третиот неуспех, во следната рунда гостуваат кај првакот Шкупи и ќе биде чудо ако освојат први бодови.