Петковски: Волфсбергер е квалитетна екипа и игра во поквалитетно првенство од нашето

Петар Петковски се радува на постигнат гол во дресот на Вардар

Македонскиот фудбалски шампион Вардар веќе неколку денови своите подготовки пред почетокот на пролетниот дел од сезоната ги одработува во Анталија. Вардар покрај тренинзите ќе одигра и неколку пријателски натпревари против тимови кои исто така се подготвуваат во Анталија, а првиот меч е закажан за утре со почеток од 14.30 часот против Волфсбергер. 
 
Пред натпреварот со австрискиот бундеслигаш младиот фудбалер на Вардар, Петар Петковски за официјалната страница на ФК Вардар изјави: 

„Станува збор за противник кој нам ни е добро познат. Драго ми е што на претходниот меѓусебен дуел со мојот прв погодок во дресот на Вардар го израмнив резултатот на 1-1, откако Австријците по само пет минути игра дојдоа до почетна предност. Во секој случај, Волфсбергер е една квалитетна екипа, која игра во едно многу посилно првенство од нашето, а згора на тоа претходното лето играа и против Борусија Дортмунд во квалификациските кола од Лигата на Европа. Мислам дека утре не очекува еден цврст, интересен и пред се неизвесен натпревар до самиот крај. Се надевам дека се ќе мине во најдобар ред и ќе успееме да дојдеме до позитивен резултат. Нормално дека посакувам повторно да ја затресам нивната мрежа, но во овој момент најважно е да видиме како ќе одиграме како колектив. Напорно работиме уште од првиот ден на подготовките и спремни го дочекуваме првиот контролен испит“. 

Екипата на Вардар и во летните припреми во Анталија одигра натпревар против Волфсбергер, кој заврши нерешено 1-1, а стрелец за „црвено-црните“ беше 18-годишниот Петковски.