ВИДЕО: Перфектен старт на Интер, Лаутаро Мартинез со два гола ја среди Монца

Фудбалерите на Интер имаа сигурен старт на сезоната во Серија А. Шампионот од пред две сезони одигра одлично против Монца и пред својата публика славеше со 2-0 (1-0).

  • Интер - Монца 2-0: 

Резултатот на „Џузепе Меаца“ беше отворен по само осум минути игра, кога Думфрис асистираше до Лаутаро Мартинез, кој беше сигурен реализатор на првиот гол за Интер во новата сезона (1-0). 

На полувреме се замина со минимална предност на Интер, а аргентинскиот ас и во вториот дел беше главна ѕвезда на теренот. Мартинез во 76. минута пак ја затресе гостинската мрежа и ги постави конечните 2-0. Асистент за овој погодок беше новото засилување на Интер од Болоња, Марко Арнаутовиќ.

Вечерва се одигра уште еден натпревар во Серија А, на кој Фиорентина ѝ нанесе тежок пораз на новиот прволигаш Џенова со 1-4. Головите за финалистот на Конференциската лига ги постигнаа Бираги, Бонавентура, Гонзалез и Мандрагора, а Бираски погоди за новајлијата. 

Состави

Симоне Инзаги

3-5-2

    Рафаеле Паладино

    3-4-2-1