Пелистер ја прекина црната серија во ПМФЛ, во Битола „падна“ Победа

Пелистер гол

Екипата на Пелистер ја прекина серијата од шест натпревари без победа во ПМФЛ и славеше на домашен терен против прилепска Победа (2-1). Пелистерци одиграа одлично прво полувреме, кое се покажа како доволно за освојување на сите три бода.

Захариевски му даде доверба на Серафимов во одбраната, а Бубања се определи да го пресели Ристевски на десен бек, за Хумбатов да биде партнер на Крстески во одбраната. Мечот започна изедначено, прилепчани одлично парираа половина час, а зрели шанси воопшто немаше.

Баже Илијоски не успеа од гужва во 10. минута, а Ристе Маркоски се одлучи на удар од далечина во 21. минута, но биеше крај дирекот. Резултатот беше отворен од прекин во 34. минута. Љамчевски изведе корнер, а Лукас небранет од никого од 5-6 метри со глава го матира Талески (1-0).

Не минаа ни десет минути, а Илијоски побегна по десната страна, центрираше по земја, прилепската одбрана не расчисти и Лукас ја пласираше топката во небранетата мрежа за 2-0 на полувреме.

Прилепчани нападнаа на стартот ов вториот дел, а домаќинот свесно ја препушти играта на својот противник со оглед на високата предност. Мустафов ја имаше најзрелата шанса, но неговиот удар заврши за малку крај дирекот.

Пелистер преку Лукас и Пеев имаше големи шанси за трет гол и разрешување на дилемите, но Талески ја остави Победа во мечот. Бубања го внесе Маневски и во самиот финишот гостите го направија натпреварот поинтересен. Победа со утешен погодок на Маневски во 89. минута намали на 2-1. Резервистот прими една долга од десната страна и пласираше крај истрчаниот Јовановски.

Сепак, на крајот заслужено се радуваа зелените, кои ја прекинаа серијата од шест натпревари без победа.

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ШкендијаШкендија 18 12 4 2 42:14 28 40
2 ВардарВардар 18 10 5 3 22:10 12 35
3 Академија ПандевАкадемија Пандев 18 9 3 6 20:14 6 30
4 РаботничкиРаботнички 18 8 2 8 26:28 -2 26
5 ШкупиШкупи 1 18 6 5 7 16:19 -3 23
6 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 1 18 5 6 7 22:26 -4 21
7 РеноваРенова 2 18 5 6 7 19:24 -5 21
8 СилексСилекс 2 18 4 6 8 12:23 -11 18
9 ПобедаПобеда 1 18 5 2 11 14:24 -10 17
10 БеласицаБеласица 1 18 4 5 9 15:26 -11 17