Партизан ќе има нов тренер по фијаското со Шериф

Екипата на Партизан ќе добие нов тренер во периодот кој следи, затоа што актуелниот стратег Гордан Петриќ си поднел неотповиклива оставка.

Петриќ ги водеше „црно-белите“ се до натпреварот против Шериф Тираспол во Белград, на кој Партизан доживеа пораз од 1-3 и покрај победата од Молдавија, ги заврши настапите во Конференциската лига на УЕФА.

Српскиот тренер ја презеде одговорноста и реши да ја напушти клупата. Разделбата ќе дојде пред репрезентативната пауза, која ќе биде во месец март, што значи дека управата ќе има време да пронајде негов заменик.