ВИДЕО: Пакета се соочува со доживотна суспензија од ПЛ поради скандалот со жолтите картони!

Бразилскиот фудбалер од редовите на Вест Хем, Лукас Пакета, се наоѓа во огромни проблеми откако беше обвинет за илегално влијаење врз спорсткото обложување. 

Како што е веќе познато, се појавиле многу сомнителни уплати во обложувалниците дека Пакета ќе добие жолти картони на дури четири натпревари, а европските медиуми ги пронајдоа видеата од овие натпревари и веднаш објавија на кој начин Бразилецот ги добиваше картоните. 

На дел од нив очигледна е неговата намера да направи груб прекршок, што долева дополнителен сомнеж на целиот случај, а доколку биде докажана вина, за Пакета следува жестока суспензија и евентуална доживотна забрана за настап во Премиер лигата.

Играчот има рок до 3 јуни да ја изнесе својата одбрана, но како одминуваат деновите, доказите сѐ повеќе одат на негова штета. Лукас Пакета е во Премиер лигата од 2022 година и во дресот на Вест Хем одигра 59 натпревари.