Паје против Бен Једер - Монако ќе го предизвика разиграниот Марсеј

Ниту шампионскиот состав на Пари Сен Жермен, ниту сензационалниот Ленс од оваа сезона. Тимот во најдобра форма во овој дел од сезоната е Марсеј. Избраниците на Игор Тудор го надминаа кризниот период кон средината на есента и во моментов изгледаат доволно убедливо, а доказ за тоа е и податокот дека по продолжението на клупската сезона (по Светското првенство во Катар) победија на сите натпревари.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Олимпик Марсеј - Монако

Четири победи во првенството и две во Купот на Франција го позиционираа тимот од Велодром на третото место на табелата (само пет чекори зад ПСЖ) и му ја дадоа улогата на благ фаворит пред дербито од 20. коло на Лига 1. Тоа е коло во кое во земјата на двократните светски шампиони почнува вториот круг од шампионатот, а доколку го победи Монако тогаш Марсеј може да се смета за легитимен кандидат за тронот.

Кога овие екипи се сретнаа во првиот дел од сезоната, одлуката беше донесена со влегувањето на Димитри Паје. Еден од главните играчи на Марсеј им намести голови на Верету и Колашинац и на тој начин тимот направи пресврт (од 1:2 до 3:2). Инаку, во текот на кариерата, Паје често можеше да биде убиствен против „кнезовите“, бидејќи им даде четири и асистираше за осум гола.

Сите квоти во MOZZART за останатите натпревари во Лига 1

Но, и Монако има одличен поединец, во форма на Висам Бен Једер. Во последното коло напаѓачот со хет трик го торпедираше слабиот Ајачио (7:1), а избраниците на Филип Клемен имаат многу разновидни решенија во нападот, како Емболо, Диата или Головин.
Треба да очекуваме ефикасен дуел, бидејќи на последните три натпревари на домашен терен во Лига 1, Марсеј постигна десет гола, а Монако не падна под два на последните шест гостувања.