Општ хаос во Атина: Прекинато фудбалското „вечно дерби“!

Вечното дерби помеѓу Олимпијакос и Панатинаикос како и секогаш, не можеше да мине без инциденти. Мечот се играше во прилично тензична атмосфера, а ситуацијата ескалираше на почетокот од второто полувреме. 

Навивачите на Олимпијакос приредија вистински пекол во Атина, а прекинот дојде во 50. минута, кога играчот на ПАО, Хуан Перез или попознат како Хуанкар, беше погоден со петарда, а уште неколку експлодираа веднаш покрај него. Масовната пиротехника предизвика густ чад, а фудбалерите на двете екипи беа приморани да се повлечат во соблекувалните. 

На играчот веднаш му беше укажана лекарска помош, а натпреварот е сѐ уште во прекин и не се знае дали ќе се доигра вечерва. Олимпијакос и Панатинаикос го играа натпреварот од осмото коло во грчката Суперлига, а резултатот во моментот на прекинот беше 1-1.