Олмо доби деби-повик, големиот Касорла повторно ќе го облече дресот на Шпанија! 

Големата фудбалска надеж на Динамо Загреб, Дани Олмо, игра во фантастична форма оваа сезона, а со своите одлични игри во Лигата на шампионите го принуди Роберто Морено да го повика за претстојните два завршни натпревари на Шпанија во евро-квалификациите. 

Привремениот шпански селектор повика 23-ца фудбалери за натпреварите против Малта и Романија, а интересно е тоа што Олмо е единствениот од нив што нема одиграно ниту еден натпревар во Примера. Во составот на Морено изостануваат неколку звучни имиња, а во селекцијата по подолго време се враќа ветеранот Санти Касорла, кој игра одлично во дресот на Виљареал.

  • Составот на Шпанија: 

Поранешниот европски и светски шампион последниот квалификациски циклус за ЕУРО 2020 ќе ги отвори со дуел со Малта на 15 ноември, а три дена подоцна ќе се сретне со Романија. 

Европско првенство, Квалификации, Група F
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ШпанијаШпанија 8 6 2 0 19:5 14 20
2 ШведскаШведска 8 4 3 1 18:9 9 15
3 РоманијаРоманија 8 4 2 2 17:8 9 14
4 НорвешкаНорвешка 8 2 5 1 13:10 3 11
5 Фарски ОстровиФарски Острови 1 8 1 0 7 4:23 -19 3
6 МалтаМалта 1 8 1 0 7 2:18 -16 3