ВИДЕО: Олимпијакос остана без шанса за титула, а лутите фанови тоа тешко го поднесоа

Фудбалерите на Олимпијакос загубија во градското дерби со АЕК (3-1), во натпревар со кој веројатно ги загубија шансите за титулата. Лутиот ривал сега побегна на девет бода предност на врвот на табелата, а таму е и Панатинаикос, па Олимпијакос отпаѓа од комбинација. 

По поразот, голема група на домашни навивачи видно лута за настаните на теренот се симна на теренот. Тие се обидоа да стигнат до клупите за резерви или судиите, фрлаа тврди предмети, пиротехнички средства и столчиња, а влегоа во судир и со полицијата. 

За среќа полициските службеници бргу го разбија хаосот, искористија солзавци и ги натераа навивачите да се повлечат пред да дојде до голем инцидент и напад на службените лица или пак гостинските фудбалери.

Состави

Diego Martinez

4-2-3-1

    Matias Jesus Almeyda

    4-1-3-2