ОФИЦИЈАЛНО: Тиаго Мота е нов тренер на Јувентус!

Најтрофејниот италијански клуб ,Јувентус, го промовира новиот тренер. Името беше „јавна тајна“, па само формално се чекаше промоцијата на Тиаго Мота. Човекот кој блесна на клупата на Болоња и ја одведе до историски пласман во Лигата на шампионите е наследник на Масимилијано Алегри во Јувентус.

Мота со „старата дама“ парафира соработка до јуни 2027 година, односно на три сезони. Клубот му го довери проектот на еден од најбараните млади и перспективни италијански тренери.

Самиот Тиаго Мота беше среќен и при промоцијата не го криеше тоа. 

„Навистина сум среќен за почетокот на моето ново искуство на клупата на голем клуб како Јувентус. Благодарност до сопствениците и менаџментот, верувајте ми дека ќе ги бранам боите на Јувентус и ќе направам сè за навивачите да бидат среќни“, изјави Мота.

Јувентус преку социјалните мрежи го најави потписот со Мота, а конечно дојде и до негова промоција. Минатата сезона тимот од Торино заврши на третото место и во следната ќе се натпреварува во Лигата на шампионите. 

Целите на Јувентус со Мота се враќање на победничките патеки и во битката за трофеите во Италија и Европа.