ОФИЦИЈАЛНО: Симоне Инзаги ја продолжи соработката со Интер

Италијанскиот вицешампион Интер го задржа Симоне Инзаги и младиот стратег парафираше нова соработка со гигантот од Милан.

„Нераѕурите“ не дојдоа до целта, го загубија скудетото и не успеаја да го одбранат тронот во Серија А, меѓутоа промените на Инзаги беа видливи. За разлика од Интер на Антонио Конте, тимот играше доста поофанзивно, што ги задоволи навивачите и управата. Поради тоа, стратегот доби договор до 2024 година, со можност на продолжување на уште една година. 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Inter (@inter)

Симоне Инзаги дојде на клупата на Интер од Лацио, сè уште чека на свој поголем успех и во новата сезона одново ќе се бори за трофеј во Серија А. Интер го освои Суперкупот и Копа Италија, а заврши зад Милан во првенството, па догодина одново ќе го нападне врвот. 

Клубот веќе ги договори Андре Онана и Хенрик Михтарјан, на чекор до кам-бек е и Ромелу Лукаку, а фановите сонуваат и за Дибала. Инзаги ќе има втора шанса за скудетото и се надева дека ќе ја искористи.