ОФИЦИЈАЛНО: Пауло Фонсека е нов тренер на Милан

Како што беше најавено, Пауло Фонсека е промовиран во нов тренер на Милан. Португалскиот стратег ќе ја наследи клупата од Стефано Пиоли кој се раздели со „росонерите“ по крајот на сезоната. 

51-годишникот минатите две сезони седеше на клупата на Лил, а сега со Милан договори тригодишна соработка. Иако се споменуваше дека ќе потпише договор до 2026 со опција на продолжување, делува дека договорот сепак е тригодишен. Клубот го потврди Фонсека како нов тренер преку официјално соопштение.

  • Официјалната потврда на Фонсека во Милан:

Освен во Лил, Пауло Фонсека работеше и во калчото на клупата на Рома од 2019 до 2021 година, па го познава италијанскиот фудбал. Најголемите успеси португалскиот стратег ги имаше со украински Шахтјор, а сега е пред најголемиот предизвик во кариерата.