ОФИЦИЈАЛНИ СОСТАВИ: Меси и Агуеро против Родригез и Фалкао на дебито на Кеироз

Селекторот на аргентинската репрезентација, Лионел Скалони го потврди тимот кој јавноста го очекуваше за дебито на аргентинската репрезентација на Копа Америка во Бразил. Четири сенатори и седум млади фудбалери ќе излезат на мегдан против Колумбија, за која првпат на еден официјален натпревар ќе седи Карлос Кеироз.

Аргентина:
Армани, Саравиа, Пецела, Отаменди, Таљафико, Ло Селсо, Гвидо Родригез, Паредес, Меси, Агуеро, Ди Марија

Колумбија:
Оспина, Медина, Давидсон Санчез, Мина, Тесиљо, Бариос, Урибе, Квадрадо, Муриел, Џејмс Родригез, Фалкао

Натпреварот се игра на „Арена Фонта Нова“, а главен судија е Чилеанецот Варгас. 

Состави

Лионел Скалони

4-3-3

    Carlos Queiroz

    4-3-3