Од Сити бесни: Дали стартот на Маино врз Халанд беше за пенал? (ВИДЕО)

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед го освоија трофејот во ФА Купот, откако во финалето на „Вембли“ го победија од градскиот ривал Манчестер Сити со 1-2. Стрелци за „ѓаволите“ беа Гарначо и Маино во првиот дел, а во финишот „граѓаните“ успеаја да дадат гол преку Доку. 

Сепак, Пеп Гвардиола и играчите на Сити беа незадоволни и бараа најстрога казна поради еден спорен момент. Младиот Коби Маино по еден корнер со раце го турна Ерлинг Халанд кој беше во обид за удар. Норвежанецот драматично падна, меѓутоа судиите и ВАР собата не досудија пенал. 

Поради тоа се крена тензијата, Пеп бараше објаснувања од арбитрите и посочуваше дека негеовиот тим е оштетен.

Најнови вести од
ФА Куп, Англија