Видео од моментот: Вардар драстично оштетен во Струга, има зошто да се жали! (ВИДЕО)

Лидерот Вардар доживеа пораз на гостувањето кај Струга Трим Љум (2-1), но мечот можеше да има поинаков тек, да не беше судискиот превид на судиската тројка на чело со Мавров.

При резултат 1-0 за стружани, во 37. минута од натпреварот, Цветановски доби една длабочинска топка и излезе пред голот. Голманот Ѓуриќ направи прекршок во казнениот простор, но наместо пенал и исклучување, судиите покажаа офсајд.

  • Ситуацијата на натпреварот во Струга:

Ситуацијата според аголот од телевизиските камери е чиста. Проценката е лоша. Вардар има зошто да се жали. Затоа што ако Ѓуриќ беше исклучен, а Вардар добиеше пенал, дуелот можеше да има поинаков тек.

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 14 9 3 2 20:6 14 30
2 Академија ПандевАкадемија Пандев 14 7 5 2 16:5 11 26
3 ШкендијаШкендија 1 14 6 3 5 17:8 9 21
4 СилексСилекс 1 14 7 0 7 15:16 -1 21
5 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 1 14 4 6 4 14:14 0 18
6 ШкупиШкупи 3 14 4 6 4 14:12 2 18
7 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 14 5 3 6 13:18 -5 18
8 РеноваРенова 14 4 3 7 11:19 -8 15
9 БорецБорец 14 4 3 7 11:23 -12 15
10 РаботничкиРаботнички 14 3 2 9 10:20 -10 11