Нови проблеми за Барса, Примера одби да ги регистрира Алонсо и Гави

Барселона и челниците на Примера повторно се во конфликт. Претставниците на шпанскиот шампионат одбија да го регистрираат Маркос Алонсо, кој во петокот потпиша нов договор со Барселона.

Поранешниот играч на Челзи ја продолжи соработката со Каталонците и треба да остане на „Камп Ноу“ до крајот на сезоната 2023/24. Како што пренесуваат медиумите во Шпанија, Примера одбива да се регистрира поради неисполнување на барањата на клубот во однос на Финансискиот фер-плеј.

Причината е што неговиот нов договор ќе ја турне Барселона над границата на платата. И не само тоа, поради сето тоа не можеа да донесат нови играчи оваа зима. Примера исто така одби да го регистрира Гави како член на првиот тим на Барселона, исто така поради кршење на правилата на ФФП.

Барселона ги комплетираше документите за 18-годишниот Гави, кој е наведен како играч на академијата, и се надеваше дека лесно ќе постигне договор по заминувањето на Мемфис Депај и Жерар Пике, но канцеларијата на Примера го одби нивното барање.