Турнири

 • Голема навивачка победа: Норвешката влада ги легализира факлите!

  Навивачите во Норвешка веќе нема да имаат проблеми при своите пиротехнички забави на трибините, затоа што норвешката влада реши да ги легализира факлите на стадионите во земјата.

 • Сверисон од Викинг ја „искина пајажината“ од мрежата на Валеренга

  Еден од најубавите голови во досегашниот дел од 2016 година и можеби и кандидат за наградата „Ференц Пушкаш“ на ФИФА е голот на фудбалерот на Викинг, Бјорн Даниел Сверисон на мечот со Валеренга. Сила и прецизност се споени во прекрасната изведба на фудбалерот за врска на гостинската екипа. 

 • Фудбалерите на Розенборг го изведоа најатрактивниот волеј во историјата

  Откако минатата година го освоија трофејот, оваа година фудбалерите на Розенборг се стремат на нешто повисоко. А што е повисоко од нивниот сосед, хотелот „Сандик“ висок 74 метри? На покана од хотелот кој е наспротив стадионот, фудбалерите на Розенборг направија поразличен тренинг од секојдевниот и се обидоа да го направат најепскиот волеј во историјата на фудбалот. За таа забава, дел од играчите се качија на покривот на хотелот, од каде центарираа кон своите соиграчи долу на теренот. Замислената цел им успеа дури по 44. обид, кога го направија досега најатрактивниот волеј некогаш виден. 

 • Гудјонсен потпиша за Молде со луда идеја: Сакам да играм за Исланд на ЕП во Франција!

  Поранешниот напаѓач на Болтон.Челзи, Монако и Барселона, Ејдур Гудјонсен потпиша двегодишен договор со норвешкиот гигант Молде, откако му заврши договорот со кинескиот Шадзаджуан. Исландскиот ветеран и натаму верува дека ќе избори за место во составот на Исланд за ЕП во Франција ова лето. Гудјонсен има 84 натпревари за Исланд и јасно потврди дека не се пензионирал од репрезентативниот фудбал:

 • Розенборг шампион: Луда прослава на титулата

  Фудбалерите на Розенборг повторно се шампиони на Норвешка. Титулата ја освоија уште на натпреварот од минатото коло на гостувањето во Стромгосед и прославија уште таму со мала група на навивачи. Меѓутоа централната прослава беше закажана за оваа седмица, каде по завршувањето на натпреварот со Хаугесунд и победата од 4-3 заедно со 20.000 гледачи го направија тоа како што треба и уште еднаш лудо ја прославија новата титула. За тимот на Розенборг ова беше 23. титула шампион на Норвешка

 • „Златната резерва“ на Фергусон повторно тренер на Молде

  Легендарниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскер, повторно е назначен за тренер на норвешки Молде.