„Новата“ Белгија на мегдан со неуништливиот Ибра и Швеѓаните

Клучниот збор во групата Ф од квалификациите за ЕП во Германија би требало да ги предводат актерите на овој, еден од најинтересните мечеви од 1. коло и Австрија. Сепак, на завршниот турнир кој ќе се одржи следната година има места за две селекции и ќе биде интересно да се види кој најдобро ќе се снајде и на тој начин ќе добие некаква сатисфакција за неуспесите во последните неколку години.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Шведска - Белгија

Најважната промена во шведската репрезентација е враќањето на Златан Ибрахимовиќ. Неуништливиот напаѓач на Милан, кој наполни 41 година на 3 октомври 2022 година, се врати на теренот на крајот на февруари по деветмесечно опоравување од операцијата на предните вкрстени лигаменти на левото колено и тврди дека е подготвен да му помогне на тренерот Јан Андерсон и соиграчите во борба за ЕУРО. Самиот Андерсон вели дека не го гледа Ибра како стартер, туку како дополнителна напаѓачка опција на клупата, но со оглед на егото на најдобриот стрелец во историјата на репрезентацијата, тешко ни е да поверуваме на неговите зборови.

Сите квоти во MOZZART за останатите натпревари од квалификациите за ЕП

Што се однесува до Белгија, долгогодишниот селектор Роберто Мартинез го наследи Доменико Тедеско чиј најголем тренерски успех е освојувањето на Купот на Германија со РБ Лајпциг во 2022 година. Германскиот стручњак со италијанско потекло се соочи со репрезентативната „пензија“ на капитенот Еден Азар, вториот голман Симон Мињоле и стоперот Тоби Алдервирелд., додека некои играчи како Торган Азар, Аксел Вицел и Мичу Батчуаи, кои не се прославија на Светското првенство во Катар, не беа ни повикани. Храбар потег, бидејќи тој сè уште се запознава со тимот и може да му се удри од глава, па затоа ги предлагаме 1X&0-3 и КТ1илиПП1.