Нова рестрикција на бројот на фанови на австриските фудбалски терени

Додека фановите ширум светот чекаат на позитивни вести за „зелено светло“ за враќање на навивачите на фудбалските терени, од Австрија стигнуваат вести за нови рестрикции. 

Австриската фудбалска лига ги критикуваше новите мерки во борбата против ковид-19, кои ги објави владата на оваа земја пред неколку дена. Овие мерки вклучуваат намалување на посетеноста на масовни настани, како што е фудбалското првенство во земјата.

Од денес, максималниот број на учесници на настани на отворено ќе се намали од 10.000 на 3.000.

„Некои клубови најверојатно ќе се соочат со„ вистинска закана за нивната егзистенција ““, велат од организацијата на австриската Бундеслига.

Минатиот викенд Рапид Виена собра 10.000 навивачи на својот стадион против Адмира.