Нова епизода од 111-годишното ривалство на Стандард и Клуб Бриж

Белгискиот фудбал има поголеми ривалства од ова, но дуелите на Стандард и Клуб Бриж имаат традиција долга 111 години и често директно влијаеле на шампионската трка. Овој ќе се одигра во раната фаза на натпреварувањето во Жупилер лигата, па во тој контекст нема да има пресудно значење, но би требало да покаже две работи: дали клубот од Лиеж има квалитет да се вмеша во борбата за титула, или актуелниот владетел од Западна Фландрија ќе го задржи приматот.

Куриозитет е дека нивниот 183. првенствен дуел ќе се одржи на ист датум како и првиот, исто така на стадионот „Морис Дуфрасне“. Во таа далечна 1909. година, сино-црните запишаа минимална победа, а и сега се близу до бодовите, иако би требало да се има предвид дека на претходните 12 меѓусебни пресметки не е видена двојка (сметајќи ги и куповите). Покрај тоа, челниците на Стандард соопштија дека сите 7.500 влезници, односно третина од капацитетот на популарниот „Шлесан“ – колку што даваат белгиските прописи врзани со ковид-19 – се разграбани за скоро еден час и гостите ги чека пожешка атмосфера отколку на другите досегашни дуели во текот на сезоната.

Сите квоти од натпреварот Стандард - Клуб Бриж

Меѓутоа, првакот е навикнат да игра под притисок, а судејќи по серијата од петлигашки победи, на големо ја преброди кризата која го зафати на почетокот на првенството. Тренерот Филип Клемон посебно може да го радува леснотијата со која беше совладан ривалот Андерлехт непосредно пред репрезентативната пауза, како и непобедливоста како гостин во последните 11 месеци која Клуб Бриж ја има и во оваа сезона и има максимален учинок.

Но, и Стандард е во добра форма и во 2020 година нема пораз на домашен терен, па не би било лошо пред двојката да ставите Х, а зад нив 2+ или да побарате голови во двете полувремиња.