ВИДЕО: Несреќниот Мегваер „поништи“ гол на Јунајтед, Гордон го израдува Њукасл!

Екипата на Њукасл слави во една од дерби пресметките на 14. коло во Премиер лигата против Манчестер, минимално со 1-0 (0-0). Публиката на „Сент Џејмс Парк“ се израдува на нова победа и убедлива партија на нивните миленици. Откако пред две кола во Њукасл загуби Арсенал, сега редот дојде на „црвените ѓаволи“, кои имаа уште еден блед настап.

  • Извештај од натпреварот:

Средбата тргна со единствената добра шанса за Манчестер Јунајтед преку Гарначо, а потоа следеше серија шанси за домашните. За „страчките“ се обидуваа Алмирон, Исак и Трипие, најблиску беше капитенот кој погоди пречка и до одморот немаше погодоци. 

Второто полувреме тргна идеално за Њукасл, бидејќи Ентони Гордон погоди за 1-0 во 56. минута. Младата ѕвезда на „страчките“ запиша бројки како легендата Алан Ширер, постигнувајќи четири гола во низа на домашен терен. Во продолжението домашните имаа и шанса за удвојување на предноста преку Луис Мајли, меѓутоа неговиот удар беше блокиран. 

Течеше 89. минута од натпреварот кога „црвените ѓаволи“ дојдоа до погодок. Ентони доби топка на втора статива и убаво шутна, ама на патот кон голот го погоди Хари Мегваер, кој беше во офсајд позиција. Поради тоа погодокот на Јунајтед веднаш беше поништен. 

  • Поништениот гол на Манчестер Јунајтед:

Иако се играше долго судиско продолжение, четата на Тен Хаг не успеа да дојде до гол и претрпе пораз по три победи во низа. Њукасл сега со 28 бода, барем до утре, ќе биде петтопласиран, додека Манчестер Јунајтед падна на седмата позиција со 26 бода.

Состави

Еди Хоу

4-3-3

    Ерик тен Хаг

    4-2-3-1