ВИДЕО: Несреќен пораз на Џенова во Милано, минимална минутажа за Пандев

Милан

Горан Пандев влезе во завршницата од дуелот против Милан, кој Џенова го загуби со несреќен автогол во вториот дел (2-1). „Росонерите“ ја намалија разликата во однос на водечкиот Интер и се одлепија од Јувентус, кој стои на третата позиција.

  • Извештај од натпреварот:

Хрватот Анте Ребиќ го „отвори“ гостинот со погодок од далечина. По почетното испитување на силите, домашниот голгетер испрати прецизен шут и обезбеди предност за фаворитот.

Одговорот на тимот на Балардини пристигна пред самата пауза. Израмнувањето беше дело на Дестро, кој скокна највисоко и успеа да го надмудри Донарума. Во соблекувална се замина со егал, резултат од кој не беше задоволен домаќинот.

Дефанзивците на Милан, Кјаер и Томори, ја спасија својата екипа во два наврати. Нивната херојска реакција спречи нова гостинска радост. На спротивната страна Скамака му помогна на ривалот да ги прокнижи трите бода. Тој реагираше катастрофално и си постигна автогол, за конечни 2-1.

Борбата за титула во Серија А продолжува, а до крајот на сезоната остануваат уште седум кола.