ВИДЕО: Несреќен автогол на Сиригу, Пандев и Џенова се спасија од пораз

Екипата на Џенова на гостински терен освои бод против Специја (1-1), но и покрај тоа останува во опасната сезона во Серија А и по десет одиграни кола во елитата.

  • Специја - Џенова 1-1:

На овој натпревар тимот го одигра четвртото сезонско реми. Така, Џенова е трета одзади на табелата со седум освоени бода, додека Специја е пред неа со осум бода.

Резултатот на на овој натпревар се отвори кога голманот Салваторе Сиригу си постигна автогол во 66. минута од мечот. Балардини во продолжението од мечот се обиде со сите ресурси да ја спаси Џенова, a во тоа успеа во самиот финиш. Проведел беше невнимателен во 85. минута и го фаулира Каиседо, а одговорноста ја презеде Кришито и погоди за 1-1.

Салернитана во вториот натпревар ја победи Специја со гол на Скиавоне во 95. минута (1-2).

Состави

Тиаго Мота

4-2-3-1

    Андреј Шевченко

    3-5-2