ВИДЕО: Немања Матиќ се степа за топката со асистентот на Костарика

Репрезентацијата на Србија на отворањето на Светското првенство ја совлада Костарика (0-1), а првиот инцидент на мечот беше во финишот и го предизвикаа Немања Матиќ и асистентот во стручниот штаб на Костарика.

Откако топката излезе во аут, Србинот тргна кон неа да ја земе и брзо да го изведе прекинот, но асистентот на Костарика ја крена в раце и одби да му ја даде. Тоа предизвика нервоза кај ѕвездата на Манчестер Јунајтед кој реагираше бурно.

Судиите одлучија да нема санкции за двајцата, но можно е тие да бидат казнети од дополнителната комисија на ФИФА, по прегледувањето на видео-снимките од ВАР-технологијата.

СП, Група Е
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 БразилБразил 3 2 1 0 5:1 4 7
2 ШвајцаријаШвајцарија 3 1 2 0 5:4 1 5
3 СрбијаСрбија 3 1 0 2 2:4 -2 3
4 КостарикаКостарика 3 0 1 2 2:5 -3 1