Нејмар тргнува по рекордот на Пеле против Хрватска

Бразил

Погодок во четвртфиналето на Мундијалот против Хрватска ќе има големо значење за Нејмар.

Бразилскиот фубдалер има 76 погодоци во националниот дрес. Моментално, тој стои на еден од апсолутниот рекорд на Пеле, кој има само една реализација повеќе од моменталниот најдобар играч на Бразил.

На овој турнир, Нејмар стана и вториот Бразилец, покрај Роналдо, кој се радувал на погодок на три Светски првенства во низа.