Не можеа да трпат срам: Навивачите на Ајакс го прекинаа дербито со Феенорд

Ајакс одигра катастрофално прво полувреме против Феенорд во кое прими три гола, а навивачите на домашниот тим поради незадоволство решија да направат испади и да го прекинат дуелот.

Гостинот од Ротердам играше моќно и го „газеше“ Ајакс на теренот во секој сегмент. Ако „копјаниците“ беа најдобар тим во Холандија во изминатите години, оваа не е така, евидентно е дека повеќе имиња си заминаа од тимот, а не се добија соодветни замени.

На стартот на второто полувреме, Ајакс не покажа ништо подобра игра, па затоа домашните навивачи со факли и со пиротехника го прекинаа натпреварот.

Дуелот Ајакс - Феенорд официјално е прекинат, а за судбината на исходот ќе се одлучува веројатно на зелена маса.

Состави

John van't Schip

4-3-3

    Арне Слот

    4-2-3-1