ВИДЕО: Навивачите на Ајнтрахт и на свој терен лудо славеа трофеј

Фудбалерите на Ајнтрахт Франкфурт го крена трофејот во Лигата на Европа, откако подобро изведуваше пенали од Глазгов Ренџерс со 5-4 (1-1). 

Првпат по пауза од 42 години Ајнтрахт крена европска титула, а огромен број на навивачи допатуваа да ги бодрат играчите на „Рамон Санчез Писхуан“. Покрај околу 50.000 фанови од Германија во Севиља, финалето се следеше и на „Валдстадион“, кој беше преполн. Навивачите на германскиот тим беа на трибините и на теренот, па лудо го прославија триумфот. 

  • Снимка од фановите на „Валдстадион“:

Херој на Ајнтрахт беше Рафаел Боре, кој го постигна единствениот гол од игра, а потоа го реализира и победоносниот пенал во серијата.

Состави

Oliver Glasner

3-4-2-1

    Giovanni van Bronckhorst

    4-2-3-1