Натпревар на сезоната за Станковиќ и Црвена Звезда во Никозија

Веруваме дека белграѓани и овој пат, исто како и во 2001 и 2012 година, ќе излезат како победници, но треба да очекуваме исклучително тежок натпревар и вистинска игра на нерви. Црвена Звезда досега забележа девет победи во сите натпреварувања, но десеттата би можела да биде најважна затоа што практично ќе го одреди целото продолжение на сезоната. Српскиот шампион во Никозија (среда, 17:00 часот) има можност да обезбеди четврто последователно учество во групната фаза на едно од двете меѓународни клупски натпреварувања, со што на некој начин би се потврдил во актуелната европска фудбалска рамка.

Натпреварот на стадионот „ГСП“ ќе биде тежок за српскиот шампион. И не само поради квалитетот на домаќините или пеколната температура во Никозија, туку и поради фактот што Црвена Звезда со години наназад имаше многу проблеми на европските гостувања, што беше потврдено и на натпреварот во Тирана.

Црвена Звезда имаше добра увертира на овој натпревар, со оглед на тоа што го совлада Чукарички на Баново брдо, но главоболката на Дејан Станковиќ беше предизвикана од проблемите со повредите на клучни играчи. И Александар Катаи и Милан Родиќ се мачат со повредите. Првиот поради тоа го пропушти мечот со Чукарички, додека вториот веќе подолго време има проблеми, па затоа од почетокот на сезоната завршил само три натпревари. Нивната состојба ќе се следи практично до последниот тренинг пред мечот, но стручниот штаб на српскиот шампион се надева дека и двајцата ќе бидат подготвени за натпреварот. Далеку помалку шанси за тоа има Марко Гобелјиќ, чие закрепнување од повредата на задната ложа беше многу побавно.

Омонија пак, немаше многу пријатно загревање за овој натпревар, со оглед на тоа што ремизираше на дербито со Анортозис (1-1). Шампионот на Кипар покажа неколку добри и неколку лоши страни во својата игра, а не е исклучена можноста Хенинг Берг да сокрил некои свои адути и да ги зачувал за „црвено-белите“. Она што е важно, Црвена Звезда има пријатни искуства со овој противник, кого двапати го елиминираше во претходните две децении во квалификациите за Лигата на шампионите. Црвена Звезда ја исфрли Омонија во сезоната 2001/2002 со победа од 2-1 кај „Маракана“, со головите на Лео Леринац и Миленко Аќимовиќ. Потоа по изведувањето на пеналите беше поуспешна и во сезоната 2012/2013 под команда на Роберт Просинечки.

Веруваме дека белграѓани и овој пат, исто како и во 2001 и 2012 година, ќе излезат како победници, но треба да очекуваме исклучително тежок натпревар и вистинска игра на нерви. Затоа, покрај двојка, можете да пробате да се обложите и на мал број голови.