Наполи е непобедлив на југот, Рома пред „невозможна мисија“

И покрај тоа што сезоната во Серија А е само на половина пат, иако има уште 57 бода во оптек, од 1990 година Наполи не е поблиску до титулата шампион на Италија, која тогаш ја освои за последен пат.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Наполи и Рома

Поразот од Интер (1-0) во првиот натпревар од 2023 година не ги деморализира наполитанците, туку ги охрабри да ги погледнат своите грешки и да излезат уште посилни. Следеше сигурна победа против Сампдорија, демонстрација на сила и демолирање на Јувентус со пет постигнати гола и уште еден приказ на рутината на дуелот со Салернитана. Додека Наполи собираше бодови, други ги прелеаја, а по 19. коло имаат вкупно 50 бодови, односно 12 повеќе од најблискиот следбеник Милан. Серијата победи сака да ја расипе Рома, екипа која од почетокот на новата година игра во најдобра форма на Апенините. Со победи против Болоња, Фиорентина и Специја и магично реми со Милан, избраниците на Жозе Мурињо се вратија во активната трка за Лигата на шампионите.

Со цврста одбрана, една од најдобрите во првенството, Волчицата ќе се обиде да му парира на најдобриот напад во Серија А, на кој ретко кој му одолеа досега и кој погодува во просек по 2,4 пати по натпревар. Во исто време, никој не го победи Наполи во подножјето на Везув оваа сезона, а „аѕурите“ победија на осум од девет натпревари како домаќини.

Квоти за останатите натпревари во Серија А

Рома на последните шест меѓусебни натпревари не победи против Наполи, а забележа четири порази. Ако се суди според дуелите во последните две сезони, не мириса на голови, бидејќи на четири натпревари беа постигнати само пет гола.