На повидок големо дерби меѓу Јунајтед и Ливерпул во ФА Купот, но за тоа...

Во пресрет на последните осминафинални натпревари во ФА Купот на Англија, беше извршена ждрепката за следната фаза, а доколку вечерва фаворитите ја оправдаат дадената улога, во четвртфиналето ќе гледаме дерби меѓу најлутите ривали.

Манчестер Јунајтед вечерва ќе се сретне со Нотингем Форест, а победникот од овој дуел ќе излезе на мегдан со подобриот од средбата меѓу Ливерпул и Саутемптон, која исто така се игра вечерва.

Шампионот Манчестер Сити ќе се судри со Њукасл Јунајтед, а подобриот меѓу Вулверхемптон и Брајтон ќе го пречека Ковентри. Последниот четвртфинален пар го сочинуваат Челзи или Лидс Јунајтед против Лестер Сити.

Четвртфиналните натпревари се играат на 16 март. 

Најнови вести од
ФА Куп, Англија