На Јунајтед му виси настапот во Лига Европа, правилата на УЕФА се јасни

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед со освојувањето на ФА Купот успеаја да обезбедат учество во Лига Европа следната сезона, но големо прашање е дали тоа навистина ќе се случи.

Причина за ова е правилото на УЕФА дека исти сопственици не можат да имаат два клуба во исто натпреварување, а Џим Ретклиф, кој неодамна го купи англискиот клуб, преку својата компанија ИНЕОС веќе е сопственик на француска Ница, која исто така игра во ова натпреварување.

Имајќи предвид дека тимот од Азурниот брег сезоната во Лига 1 ја заврши на петтата позиција, а тимот од „Олд Трафорд“ беше само осми во англиската Премиер лига, Ница моментално е во предност, а на Манчестер Јунајтед му се заканува настапот во Лига Европа.

„Знаеме дека има проблем и секојдневно сме во контакт со челниците на УЕФА за да го најдеме најдоброто решение за негово надминување“, велат од компанијата ИНЕОС.

Една од опциите е „црвените ѓаволи“ да се преселат во Конференциската лига, но од компанијата во чија сопственост се споменатите два клуба веруваат дека ќе најдат адекватно решение.