ВИДЕО: Мускулна повреда за Роналдо, Јуве и Португалија сериозно загрижени

Репрезентацијата на Португалија на домашен терен има негатива од 0-1 против Србија, но она што го загрижува селекторот Фернандо Сантош и фановите е повредата на Кристијано Роналдо.

  • Моментот кога Кристијано Роналдо се повреди:

Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, во 29. минута почувствува болка во мускулот на ногата и веднаш побара замена. По реакцијата на лекарскиот тим, повредата беше потврдена и на негово место во игра влезе Пици.

Оваа повреда освен за Португалија сигурно дека ќе биде загрижувачка и за Јувентус, кој го очекуваат четвртфиналните дуели од Лигата на шампионите против тимот на Ајакс.

Европско првенство, Квалификации, Група B
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 УкраинаУкраина 4 3 1 0 8:1 7 10
2 ЛуксембургЛуксембург 4 1 1 2 4:5 -1 4
3 СрбијаСрбија 2 3 1 1 1 5:7 -2 4
4 ПортугалијаПортугалија 1 2 0 2 0 1:1 0 2
5 ЛитванијаЛитванија 1 3 0 1 2 3:7 -4 1