ВИДЕО: Мурињо и Рома до минималец, Каљари за влакно не ја казни „волчицата“

Рома на домашен терен беше подобра од Каљари (1-0) и така „волчицата“ им се врати на победите по три кола во Серија А, иако немаше да биде незаслужено гостинот за Сардинија да си замине со бод.

  • Рома - Каљари 1-0:

Домаќинот на „Олимпико“ имаше повеќе шанси. Избраниците на Мурињо ја контролираа играта и водеа, но во финишот можеа да останат лесно без полн плен да не беше голманот Руи Патрисио. Чуварот на мрежата на Рома спаси две добри шанси за гол, првата во 84. минута, а втората во 92. минута.

Човек на одлука беше португалскиот фудбалер Серџо Оливеира. Рома во 33. минута доби пенал благодарение на ВАР, а тој го претвори во погодок. И претходно, а и по голот, Рома имаше повеќе шанси, но не ги искористи.

За Рома ова беше прва победа во последните четири кола. Следната рунда носи гостување кај Емполи.

  • Венеција - Емполи 1-1:

На дебито на Португалецот Нани, Венеција и Емполи играа без победник 1-1. 

Состави

Жозе Мурињо

4-2-3-1

    Алесандро Агостини

    3-5-2