Моќниот ПСЖ на Галтие против Нант го напаѓа првиот трофеј

Нант е еден од најтрофејните француски клубови. Но, во пресрет на Суперкупот малку се зборуваше за осумкратниот шампион на земјата на светски шампиони, сите погледи беа вперени во Пари Сен Жермен, поточно кон новиот тренер Кристоф Галтие.

Откако во 2011 година клубот премина во сопственост на Катарскиот спортски инвестициски фонд, на клупата на „светците“ се сменија познати имиња: Карло Анчелоти, Лоран Блан, Унај Емери, Томас Тухел и Маурицио Почетино. Тие ја воспоставија целосната доминација на ПСЖ на локално ниво, но и покрај огромните вложувања во играчи, ниту еден од нив не успеа да ја исполни главната цел – освојување на Лигата на шампионите. Затоа, пред 55-годишниот Галтие, кој ја доби работата пред сè затоа што пред две сезона беше шампион со просечниот Лил, е тешка задача и долго патување кое започнува во Тел Авив.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот ПСЖ - Нант

Стадионот „Блумфилд“ лани не беше среќен за ПСЖ бидејќи претрпе минимален пораз од Лил во Суперкупот - Галтие веќе замина во Ница, но тимот беше негова работа. Нант не е лош, но доколку колегата на Галтие, Антоан Кумбаре, не направи некое чудо, трофејот ќе заврши во близина на Сена по единаесетти пат. Инаку, Комбуаре има огромен личен мотив, откако неколку месеци по доаѓањето на катарските богаташи доби отказ од „Паркот на принцовите“ бидејќи беше оценето дека не се вклопува во новиот имиџ на ПСЖ.

Нови имиња во редовите на шампионите се дефанзивците Норди Мукиеле (донесени од РБ Лајпциг) и Нуно Мендеш (пристигна од Спортинг) и доскорешниот централен играч за врска на Порта Витињо, кои заедно беа платени околу деведесет милиони евра. Нема потреба да се трошат зборови во офанзива, освен што Анхел ди Марија се пресели во Јувентус, па кецот не треба да изостане.