Moцарт Бет Суперлигата ги напаѓа МЛС ѕвездите

Кај „орлите“ Дејан Јовељиќ е единствениот играч кој настапувал за А репрезентацијата, а тоа беше на азиската турнеја во летото 2021 година под команда на актуелниот селектор.

Малку е претенциозно пријателскиот натпревар меѓу две селекции составени од лигашки фудбалери да се нарече дуел меѓу Соединетите Американски Држави и Србија. Точно е дека момците од двете страни ќе ги носат дресовите на репрезентациите на тие земји, дека ќе ги интонираат химните пред судијата да означи старт, но мечот во Лос Анџелес кој ќе се игра во 04:00 часот наутро помеѓу среда и четврток, ФИФА не го признава како официјален натпревар.

Затоа е можеби најправедно овој дуел да се гледа како меч на две национални првенства: Моцарт Бет Суперлигата на Србија и МЛС шампионатот, бидејќи најголем дел од играчите на двете страни ќе бидат од домашните клубови.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот САД - Србија

Додека српската селекција од клупата ќе ја води селекторот Драган Стојковиќ Пикси, селекцијата на САД ќе ја предводи вршителот на должноста селектор Ентони Хадсон, бидејќи мандатот на актуелниот стратег на Јенкис Герг Берхалтер заврши по завршувањето на Светското првенство во Катар. Дури и момците од Северна Америка таму поминаа подобро од „орлите“, бидејќи стигнаа до осминафиналето, каде беа елиминирани од Холандија (3:1), додека Србија го заврши турнирот во групата.

Кога станува збор за играчите од Светското првенство, нема ниту еден играч кој бил во Катар во српскиот тим кој отпатувал за Лос Анџелес, додека во тимот на САД има петмина: средниот бек Келин Акоста, напаѓачот Хесус Фереира, голманот Шон Џонсон и дефанзивците Арон Лонг и Вокер Цимерман. Од петте, Цимерман и Акоста имаа солидна минутажа.

Кога станува збор за селекцијата на Пикси, Дејан Јовељиќ е единствениот играч кој настапувал за А репрезентацијата, а тоа беше на азиската турнеја во летото 2021 година под команда на актуелниот селектор. Јовељиќ тогаш играше против Јамајка и Јапонија, но не успеа да се запише меѓу стрелците. Сите останати веројатно не ни сонувале дека ќе имаат можност да играат во дресот на „орлите“.

Има момци кои имаа искуство во јуниорските селекции на Србија, како Вељко Симиќ, Мирко Топиќ, Лука Илиќ, Никола Штулиќ, кои ќе се обидат да го свртат вниманието на тренерот кон себе во градот на ангелите, но и кон целата Mozzart Bet Суперлига, затоа што се знае дека Пикси баш и не го цени домашното првенство, ниту има гледано многу натпревари на терените од Суботица до Сурдулица.

Гледајќи ги играчите кои ги повика селекторот, најреално е Србија да игра во поинаква формација во однос на реалната А репрезентација, бидејќи оваа репрезентација треба да игра по систем 4-2-3-1. А тоа значи дека првите единаесет би можеле да бидат: Ѓорѓе Петровиќ - Марко Мијаиловиќ, Немања Стојиќ, Ранко Веселиновиќ, Немања Петровиќ - Мирко Топиќ, Никола Петковиќ - Вељко Симиќ, Лука Илиќ, Милош Пантовиќ - Дејан Јовељиќ.

Американците во ростерот ќе имаат и тринаесет дебитанти, а по Србија ќе се сретнат и со Колумбија. Вообичаено, овие натпревари не изгледаат претерано привлечни, бидејќи тимовите се направени за една акција, играчите не се познаваат доволно, а нема да има ниту моќен фудбал. Затоа очекуваме натпревар со малку голови. И дека Моцарт Бет Суперлигата останува непоразена барем во Лос Анџелес.