ВИДЕО: Мизерен потег на Ивоби, Французите обвинуваат за расизам

Судиското надополнување од натпреварот од осминафиналето на Лига Европа меѓу Арсенал и рен донесе еден апсолутно некоректен потег. Имено, кога секунди го делеа тимот на Унаи Емери до четвртфиналето, Нигериецот Ибови влезе во конфликт со фудбалерот од Мали, Траорe.

Неговата реакција во Франција ја сметаат за расизам, па дури ако ја внесе судијата во официјалниот протокол, Ивоби ризикува суспензија.  

Некоректниот потег на Ивибо на натпреварот против Рен