ВИДЕО: Меси пред девет години постигна „паненка“ од слободен удар како против Еспањол

Слободниот удар на Лионел Меси против Еспањол во саботата и начинот на кој ја надмудри одбраната го одушеви светот. Но, добрите познавачи на Меси и неговите настапи добро знаат дека тоа не е негов прв и единствен начин така да постигне гол.

Имено, Меси како млада ѕвезда во сезоната 2009/10 погоди на натпреварот против Алмерија на идентичен начин со таканаречена „паненка“.

  • Голот на Меси против Алмерија (2010):
  • Голот на Меси против Еспањол (2019): 

Аргентинецот е прв стрелец на Примера и најсериозен кандидат за „Златна копачка“ и оваа сезона.