Најнови вести

  • Златен гол на Робинсон, Американците го освоија Голд Купот

    По голема драма и по продолженија селекцијата на Соединетите Американски Држави го освои Голд Купот, победувајќи го големиот ривал Мексико со 1-0, откако натпреварот во регуларниот тек заврши без голови. Во тврд и тактички натпревар одлучи Робинсон со глава во 117. минута и кога сите очекуваа изведување на казнени удари, Американците постигнаа златен погодок.

  • Среќата ги послужи фаворитите, САД и Мексико во финалето на Голд Купот

    Двете најквалитетни селекции и фаворити пред да почне турнирот, Соединетите Американски Држави и Мексико ќе играат во финалето на Голд Купот (континентнално натпреварување на Средна и Северна Америка). Полуфиналните дуели не донесоа изненадувања и репрезентациите кои скоро секогаш играат за титулата, а сезонава се сретнаа и во финалето на Лигата на нации, за четири дена ќе „вкрстат копја“ во нов дуел за злато.

  • Катарска мина за Американците во полуфиналето од Голд Купот

    Пред две години Катар првпат во историјата стана шампион на Азија, во конкуренција на Јапонија, Јужна Кореја, Иран и Саудиска Арабија и најави дека ќе биде „тврд орев“ на домашен терен на Мундијалот следната година. Оваа селекција требаше да биде гостин на Копа Америка, но поради корона вирусот откажа и заигра на овогодинешниот Голд Куп во САД. По ремито со Панама (3-3) на отворањето на првенството, во наредните три меча се остварија победи. Во четвртфиналето падна Салвадор (3-2) и Катар се избори за натпревар со Американците, домаќинот на првенството на КОНКАКАФ, кој е закажан во Остин во петок (01:30).

Табела

Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 МексикоМексико 1 3 2 1 0 4:0 +4 7
Плејоф
2 Ел СалвадорЕл Салвадор 1 3 2 0 1 4:1 +3 6
3 Тринидад и ТобагоТринидад и Тобаго 3 0 2 1 1:3 -2 2
4 ГватемалаГватемала 3 0 1 2 1:6 -5 1
Плејоф
Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 САДСАД 1 3 3 0 0 8:1 +7 9
Плејоф
2 КанадаКанада 1 3 2 0 1 8:3 +5 6
3 ХаитиХаити 3 1 0 2 3:6 -3 3
4 МартиникМартиник 3 0 0 3 3:12 -9 0
Плејоф
Група Ц
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 КостарикаКостарика 3 3 0 0 6:2 +4 9
Плејоф
2 ЈамајкаЈамајка 3 2 0 1 4:2 +2 6
3 СуринамСуринам 1 3 1 0 2 3:5 -2 3
4 ГвадалупеГвадалупе 1 3 0 0 3 3:7 -4 0
Плејоф
Група Д
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 КатарКатар 1 3 2 1 0 9:3 +6 7
Плејоф
2 ХондурасХондурас 1 3 2 0 1 7:4 +3 6
3 ПанамаПанама 3 1 1 1 8:7 +1 4
4 ГренадаГренада 3 0 0 3 1:11 -10 0
Плејоф