Најнови вести

  • УЕФА ќе се откаже од идејата за ЕП со 32 селекции!

    Европската фудбалска унија (УЕФА) најверојатно ќе се откаже од планот за учество на 32 репрезентации на Европското првенство во 2028 година.

  • Роналдо: Ќе ме гледате уште некое време, ќе играм и на ЕП 2024

    Кристијано Роналдо изјави дека сака да игра за португалската репрезентација на Европското првенство во 2024 година, кое ќе се одржи во Германија.

  • Потврдена процедурата за ждрепката за ЕП 2024

    Извршниот комитет на Европската фудбалска унија на состанокот во Хвар (Хрватска) ја потврди процедурата за ждрепката за Европското првенство 2024. Германија ќе биде домаќин на континенталниот собир за две години, па свечената церемонија ќе се одржи во Франкфурт. „Пaнцерите“ нема да влезат во ждрепката, а тоа ќе биде случајот и со Русија, поради воениот конфликт со Украина.

Табела

Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 ИталијаИталија 3 3 0 0 7:0 +7 9
Плејоф
2 ВелсВелс 3 1 1 1 3:2 +1 4
Плејоф
3 ШвајцаријаШвајцарија 3 1 1 1 4:5 -1 4
4 ТурцијаТурција 3 0 0 3 1:8 -7 0
Плејоф
Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 БелгијаБелгија 3 3 0 0 7:1 +6 9
Плејоф
2 ДанскаДанска 2 3 1 0 2 5:4 +1 3
3 ФинскаФинска 3 1 0 2 1:3 -2 3
4 РусијаРусија 2 3 1 0 2 2:7 -5 3
Плејоф
Група Ц
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 ХоландијаХоландија 3 3 0 0 8:2 +6 9
Плејоф
2 АвстријаАвстрија 1 3 2 0 1 4:3 +1 6
Плејоф
3 УкраинаУкраина 1 3 1 0 2 4:5 -1 3
4 МакедонијаМакедонија 3 0 0 3 2:8 -6 0
Плејоф
Група Д
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 АнглијаАнглија 1 3 2 1 0 2:0 +2 7
Плејоф
2 ХрватскаХрватска 1 3 1 1 1 4:3 +1 4
Плејоф
3 ЧешкаЧешка 2 3 1 1 1 3:2 +1 4
4 ШкотскаШкотска 3 0 1 2 1:5 -4 1
Плејоф
Група Е
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 ШведскаШведска 3 2 1 0 4:2 +2 7
Плејоф
2 ШпанијаШпанија 1 3 1 2 0 6:1 +5 5
3 СловачкаСловачка 1 3 1 0 2 2:7 -5 3
4 ПолскаПолска 3 0 1 2 4:6 -2 1
Плејоф
Група Ф
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 ФранцијаФранција 3 1 2 0 4:3 +1 5
Плејоф
2 ГерманијаГерманија 3 1 1 1 6:5 +1 4
Плејоф
3 ПортугалијаПортугалија 3 1 1 1 7:6 +1 4
4 УнгаријаУнгарија 3 0 2 1 3:6 -3 2
Плејоф