ВИДЕО: Мбапе со два гола донесе нов триумф за ПСЖ

Францускиот првак Пари Сен Жермен забележа нова победа на домашна сцена и се доближи до титулата. Пред „светците“ падна Анжер (1-2) во рамки на 32. рунда од Лига 1.

Човек на одлука на натпреварот беше Килијан Мбапе. Најдобриот играч на ПСЖ постигна два гола во мрежата на Анжер и го зацврсти големиот фаворит и ѕвездениот тим на врвот во француската елита.

  • Извештај од натпреварот: 

Двата брзи гола паднаа во првото полувреме. Првиот гол на Мбапе беше постигнат во 9. минута по асистенција на Бернат, додека вториот Французинот го даде по асистенција на Лионел Меси.

За ПСЖ ова беше трета победа во низа во Лига 1. Тимот има 75 бода, 

Состави

Alexandre Dujeux

5-3-2

    Луис Енрике

    3-5-2