ВИДЕО: Мбапе е посебен - на генијален начин го постигна СТОТИОТ гол во кариерата!

Светскиот првак Франција брзо реагираше по поразот во Коња за време на викендот и на рутински начин славеше во Андора со 0-4. Дешамп му даде шанса на Бен Једер, но не експериментираше со тимот и настапија и Погба, Гризман и Мбапе.

Супер-ѕвездата Килиан Мбапе ќе го памети натпреварот, бидејќи постигна прекрасен гол, негов стоти во професионалната кариера. 20-годишниот напаѓач на ПСЖ им побегна на дефанзивците и со префинет лоб удар го лобуваше голманот на Андора, Гомез за 0-1. 

  • Стотиот гол во кариерата на Килиан Мбапе: 

Фудбалерот на годината во Франција и најдобриот млад фудбалер на последниот Светски шампионат по натпреварот изјави дека не е време да се зборува за неговата иднина и можниот премин во Реал Мадрид. 

Европско првенство, Квалификации, Група H
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ФранцијаФранција 1 4 3 0 1 12:3 9 9
2 ТурцијаТурција 1 4 3 0 1 9:2 7 9
3 ИсландИсланд 4 3 0 1 5:5 0 9
4 АлбанијаАлбанија 4 2 0 2 5:3 2 6
5 МолдавијаМолдавија 4 1 0 3 2:10 -8 3
6 АндораАндора 4 0 0 4 0:10 -10 0