ВИДЕО: Мартинез џокер на Порто, „змејовите“ ќе играат за Куп-титула

Екипата на Порто на домашен терен го победи Спортинг Лисабон (1-0) и со вкупен резултат 3-1 патува во финалето од Купот на Португалија.

„Змејовите“ се доминантни на домашната сцена, а тоа го потврдија со втората победа над актуелниот првак на земјата од Пиринејскиот полуостров кој е во заминување. До финалето, Порто дојде со еден погодок.

  • Голот за победа на Порто:

„Џокер“ на натпреварот е Тони Мартинез. Играчот влезе од клупата за резерви во 81. минута на местото на Еванлисон, а само две минути подоцна по асистенција на Пепе успеа да ја стресе мрежата на „лавовите“ и да донесе голем триумф. Спортинг го заврши мечот и со играч помалку затоа што во 89. минута директен црвен заработи Поро.

Ривал на Порто во финалето ќе биде екипата на Тондела која ќе ја понесе улогата на аутсајдер.

Состави

Серџо Консеисао

3-5-2

    Рубен Амурим

    5-4-1